Faculty, Staff Honored at 2019 Luncheon

The following members of the Tech community were honored at the 2019 Faculty and Staff Honors Luncheon on Friday, April 19. See more photos from this year's event at flickr.com/georgiatech.

Georgia Tech Chapter Sigma Xi Awards

Best Faculty Paper Awards

Wilbur Lam
Associate Professor, Biomedical Engineering

William Ratcliff and Peter Yunker
Assistant Professor, Biological Sciences, and Assistant Professor, Physics

Young Faculty Awards

Seung Woo Lee
Assistant Professor, Mechanical Engineering

Martin Mourigal
Assistant Professor, Physics

Sustained Research Award

Younan Xia
Professor, Biomedical Engineering

 

Institute Research Awards

Outstanding Achievement in Research Enterprise Enhancement Award

Richard Simmons
Senior Research Engineer, Strategetic Energy Institute

Outstanding Achievement in Early Career Research Award

Nga "Sally" Ng
Associate Professor, Chemical and Biomolecular Engineering

Outstanding Achievement in Research Innovation Award

Gleb Yushin
Professor, Materials Science and Engineering

Outstanding Doctoral Thesis Advisor Award

Manu Platt
Associate Professor, Biomedical Engineering

Outstanding Faculty Research Author Award

Mark Prausnitz
Regents Professor, Chemical and Biomolecular Engineering

Outstanding Achievement in Research Program Development Award
South Big Data Regional Innovation Hub

Renata Rawlings-Goss
Executive Director, South Big Data Hub and Director of Industry Engagement, IDEaS

Srinivas Aluru
Executive Director, IDEaS, Computational Science and Engineering

Gari Clifford
Adjunct Associate Professor, Biomedical Engineering

Ashok Goel
Professor, Interactive Computing

 

ANAK Award

Robert Butera
Associate Dean for Research and Innovation, Professor of Electrical and Computer Engineering, and Professor of Biomedical Engineering

 

Staff Institute Awards

Creating the Next Award

Enterprise Data Management Team

Katie Crawford
Senior Director, Enterprise Data Management

Shane Blackwell
Systems/IT Architect, Senior

Nick Chaviano
Business Intelligence Developer, Senior

Andre Goodman
Business Intelligence Developer II

Zachary Hayes
Associate Director, Data Governance

Rachel Hedgepeth
Business Intelligence Developer I

Dan Hopkinson
Associate Director, Enterprise Data Management

Kirby Huecker
Business Intelligence Developer I

Lounceny Kaba
Business Intelligence Developer II

Bryant McBride
Business Intelligence Developer I

Brent O’Guin
Business Analyst, Senior

Rodney Pacis
Enterprise Data Warehouse Architect

Robert Reid
Systems/IT Architect Manager

Mark Taylor
Integration Developer, Senior

Jamie Thomas
Business Analyst II

Leadership in Action Award

LaTrese Ferguson
Workplace Learning and Development Manager, Workforce Strategy

Partnership Award

Steven Sheffield
Machine Shop Manager, Mechanical Engineering

Process Improvement Excellence Award

Troy Hilley
Academic and Research IT Support Engineer Lead, Academic and Research Computing Services

Rising Wreck Award

Elayne Ashley
Scientific Glassblower, Chemistry and Biochemistry

Service to the Community Award

Bobby Strickland
Graphic Designer, Senior, Professional Education

Spirit of Georgia Tech Awards

Mack Bowers
Associate Director, Counseling Center

L. Renee Brown
Executive Assistant to the Executive Vice President for Administration and Finance, Administration and Finance

Quinae Ford
Administrative Manager I, Facilities Management

Laura Pusateri
Employee Engagement Manager, Georgia Tech Human Resources
(formerly Assistant Director, Special Events and Protocol, Institute Communications)

Jacquelyn Strickland
Academic Program Manager I, Office of Graduate Studies

Excellence Award

Will Jimerson
Human Resources Manager, Ivan Allen College of Liberal Arts

 

Center for Teaching and Learning Awards

Curriculum Innovation Award
CREATE-X

Raghupathy Sivakumar
Director, CREATE-X, and Professor, Electrical and Computer Engineering

Craig Forest
Associate Director, CREATE-X, and Associate Professor, Mechanical Engineering

Joyelle Harris
Associate Director, CREATE-X, and Academic Professional, Electrical and Computer Engineering

Timothy Lee
Graduate Teaching Assistant, Bioengineering

Keith McGreggor
Professor of the Practice, Enterprise Innovation Institute

Olufisayo Omojokun
Senior Lecturer, College of Computing

Karthik Ramachandran
Associate Professor, Scheller College of Business

Raymond Vito
Professor Emeritus, Mechanical Engineering

Undergraduate Educator Awards

James K. Rains
Professor of the Practice, Biomedical Engineering

Emily Weigel
Academic Professional, Biological Sciences

Geoffrey G. Eichholz Faculty Teaching Awards

Plamen Iliev
Professor, Mathematics

Johnny Smith
J.C. “Bud” Shaw Professor of Sports, Society, and Technology and Assistant Professor, History and Sociology

CTL/BP Junior Faculty Teaching Excellence Awards

Joseph Lachance
Assistant Professor, Biological Sciences

Martin Mourigal
Assistant Professor, Physics

Morvarid Rahmani
Assistant Professor, Scheller College of Business

Amit Reddi
Assistant Professor, Chemistry and Biochemistry

Chaowen Ting
Assistant Professor, School of Music

Education Partnership Award

Mary Hudachek-Buswell
Lecturer, College of Computing

Ruchi Banerjee
Undergraduate Student, College of Computing

LeAnne Cheatham
REACH Elementary Teacher, Willis Road Elementary School

Innovation and Excellence in Laboratory Instruction Award

David MacNair
Academic Professional, Mechanical Engineering

Faculty Award for Academic Outreach

Jonathan Clarke
Associate Professor, Scheller College of Business

Teaching Excellence Award for Online Teaching

David Joyner
Senior Research Associate, College of Computing

Scholarship of Teaching and Learning Award

Ashok Goel
Professor, Interactive Computing

 

Serve-Learn-Sustain Award

Serve-Learn-Sustain Award for Excellence in Community-Engaged Sustainability Teaching

Jennifer S. Singh
Associate Professor, History and Sociology

 

Academic Advisor Awards

Outstanding Graduate Academic Advising Award

Glenda Johnson
Academic Advisor II, Mechnical Engineering

Outstanding Undergraduate Academic Advising Staff Advisor Award

Fran D. Buser
Academic Advisor II, Industrial and Systems Engineering

Outstanding Undergraduate Academic Advising Faculty Advisor Award

Emily Weigel
Academic Professional, Biological Sciences

 

International Initiatives Award

Steven A. Denning Faculty Award for Global Engagement

Bernard Kippelen
Professor, Electrical and Computer Engineering

 

Faculty Honors Committee Awards

Outstanding Undergraduate Research Mentor Awards

Mark D. Losego
Assistant Professor, Materials Science and Engineering

Todd Sulchek
Associate Professor, Mechanical Engineering

Outstanding Use of Educational Technology Award

Julian Rimoli
Associate Professor, Aerospace Engineering

Class of 1934 Outstanding Service Award

Karen J. Head
Associate Chair, Literature, Media, and Communication

Class of 1934 Outstanding Interdisciplinary Activities Award

Richard Fujimoto
Regents Professor, Computational Science and Engineering

Class of 1940 W. Roane Beard Outstanding Teacher Award

Cem Ozturk
Assistant Professor, Scheller College of Business

Class of 1940 W. Howard Ector Outstanding Teacher Award

Christopher J. Rozell
Professor, Electrical and Computer Engineering

 

Class of 1934 Distinguished Professor Award

David McDowell
Regents Professor, Mechanical Engineering

Related Media

Click on image(s) to view larger version(s)

  • David McDowell at Faculty and Staff Honors Luncheon

  • 2019 Faculty and Staff Honors Luncheon

  • Robert Butera and Manu Platt at Faculty and Staff Honors Luncheon

For More Information Contact

Kristen Bailey

Institute Communications