Faculty Members Earn Promotions and Tenure 2016-2017

The following faculty members were promoted and/or earned tenure this academic year.

Promotion from Assistant Professor to Associate Professor with Tenure

Daniel Baerlecken, School of Architecture

Tamara Bogdanovic, School of Physics

Young Mi Choi, School of Industrial Design

Osvaldo Cleger, School of Modern Languages

Michael Damron, School of Mathemathics

Mark Andrew Davenport, School of Electrical and Computer Engineering

Shatakshee Dhongde, School of Economics

Caroline Genzale, George W. Woodruff School of Mechanical Engineering

Eric Gilbert, School of Interactive Computing

David Alan Goldberg, H. Milton Stewart School of Industrial & Systems Engineering

Karen Head, School of Literature, Media, and Communication

Chris LeDantec, School of Literature, Media, and Communication

Juan Moreno-Cruz, School of Economics

Nga Lee (Sally) Ng, School of Chemical and Biomolecular Engineering

Alexander Oettl, Scheller College of Business

Peng Qui, Wallace H. Coulter Department of Biomedical Engineering

Julian Rimoli, Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering

Maryam Saeedifard, School of Electrical and Computer Engineering

Sven Simon, School of Earth and Atmospheric Sciences

Jennifer Singh, School of History and Sociology

Le Song, School of Computational Science and Engineering

Frank Stewart, School of Biological Sciences

Phanish Suryanarayana, School of Civil and Environmental Engineering

Alejandro Toriello, H. Milton Stewart School of Industrial & Systems Engineering

Kari Watkins, School of Civil and Environmental Engineering

Michael Wiedorn, School of Modern Languages

James Wray, School of Earth and Atmospheric Sciences

Shuman Xia, George W. Woodruff School of Mechanical Engineering

Lizhen Xu, Scheller College of Business

Josephine Yu, School of Mathematics

Alenka Zajic, School of Electrical and Computer Engineering

 

Promotion from Associate Professor to Professor

Laura Cadonati, School of Physics

Young-Hui Chang, School of Biological Sciences

Yongsheng Chen, School of Civil and Environmental Engineering

Benjamin Flowers, School of Architecture

Hermann Fritz, School of Civil and Environmental Engineering

Laurie Anne Garrow, School of Civil and Environmental Engineering

Eric Gaucher, School of Biological Sciences

Maysam Ghovanloo, School of Electrical and Computer Engineering

Santiago Grijalva, School of Electrical and Computer Engineering

Lin Jiang, School of Biological Sciences

Eric Johnson, Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering

Sung Ha Kang, School of Mathematics

Azad Naeemi, School of Electrical and Computer Engineering

Andrew Vern Newman, School of Earth and Atmospheric Sciences

Colin Potts, School of Interactive Computing

Amy Pritchett, Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering

Karim Sabra, George W. Woodruff School of Mechanical Engineering

Mitchell Walker, Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering

Arash Yavari, School of Civil and Environmental Engineering

Fumin Zhang, School of Electrical and Computer Engineering

Han Zhang, Scheller College of Business

 

Tenure

Sam Brown, School of Biological Sciences

Machelle Pardue, Wallace H. Coulter Department of Biomedical Engineering

Devesh Ranjan, George W. Woodruff School of Mechanical Engineering

 

 

 

 

Related Media

Click on image(s) to view larger version(s)

  • Campanile and Student Center

For More Information Contact

Susie Ivy

Institute Communications

404-385-3782